Happy Ad Wednesday

This week presents with math problems. Skip on down to the deals and you’ll be a-ok to get on with your bad self and get to the shopping. Read on if you want some of the sort of granular analysis I apply to the grocery puzzles I face weekly.

I’ve mentioned Avocado Math. This week introduces Berry Math and Kale Math

Kale Math is because of my problem with the units kale is sold in–a ‘bunch’ is just an inherently non-specific amount.  Why can’t they just weigh it?  Maybe I’ll call some produce folks and ask, since I really don’t want to buy the amount of kale required to sort out which ‘bunch’ is the best unit price. Stay tuned for that post, which I’ll likely pair with Avocado Math because I’m very interested in that as well. Or possibly I just feel I can eat the amount of guacamole that would result without guilt if it’s for Cheepie and Math.  Either way, it’s a sacrifice for the greater good.

For now, organic kale is 98c-$1.50 and I’m just listing them all because how do I know which bunch is best?

Berry Math is simpler, and I care about it because they freeze wonderfully (put in freezer, done) and are useful in smoothies. So here’s the deal this week:

blackberries

Randalls, 18 oz., $5           Sprouts, 5.6 oz., $1.98 ea

Our units are both ounces, so we can just divide to sort this out:

$5.00/18 oz= 27.78c/oz         $1.98/5.6oz=35.3c/oz

Randalls is the winner here. You’re paying decently less if you wait and stock up on Friday at Randalls.

blueberries

Randalls, 18 oz., $5          HEB, pint, $1.88 ea

We have a unit problem here: ounces and pints. Turns out, if you Google, a good estimate for the weight of a dry pint of blueberries is 12oz.  That makes the Randalls deal TERRIBLE.

$5.00/18oz=27.78c/oz             $1.88/12oz= 15.6c/oz    

Buy blueberries at HEB.  Both berries can be tossed in a Ziploc and frozen after washing.

Last, a note on the Fiesta pork special:  Sirloin is not the same as loin. Most pork chops that people usually buy are loin:sometimes bone-in, sometimes not, but loin is the most common.  Sirloin is a tougher portion of the pig, and isn’t going to cook up the same if you’ve got a favorite pork chop recipe. This is certainly the price to get some and give them a try if your family likes pork, but be aware that ‘grill three minutes on each side and make a dijon sauce’ isn’t going to work as well with these.

Fiesta

pork sirloin chops      99c/lb (Fiesta limit)

Tyson whole fryer      99c/lb (Fiesta limit)

Bumblebee Chunk light tuna      69c/ea  (10c cheaper than Randalls)

Del Monte spaghetti sauce, 24 oz can      89c/ea

Randalls

Sanderson Farms whole fryers       99c/lb

Safeway chicken drumsticks or thighs      99c/lb

Mt. Olive pickes       B1G1  (usually these are $2-$4, and have a long shelf life)

$5 Friday

18 oz blackberries (see note above, dont get blueberries by mistake!)

Family Size Cheese pizza (take and bake, in the refrigerated case)

Sprouts

blackberries, 5.6 oz          $1.98/ea (if you can’t wait until Fri)

strawberries, 1 lb.         $1.25/ea (DD)

Red Delicious apples     48c/lb  (DD)

pineapples      $1.98/ea (C15)

organic Braeburn apples      98c/lb  (DD)

bulk brown rice, short orlong grain      69c/lb

organic kale            $1.50/bunch  (DD)

last week’s post for the deals that end today

HEB

Fuji apples     77c/lb  (DD)

blueberries     $1.88/pint

organic Texas spinach       $1.48/bunch  (DD)

Rio Grande oranges, 4lb      $1.98/sack

HCF drumsticks or thighs      $1/lb

Wheatsville:

local curly kale bunch      $1.50/ea  (DD)

Whole Foods:

organic kale bunch                    98c/ea  (DD)

All the stores seem a bit thin this week. But then there’s this:

Large Image

Randalls came up with a variation I haven’t seen before this week–79c each when you buy 8, on several items ranging from tuna to Gatorade. The items are some of my pantry staples, so look at what they’ve got and maybe you’ll want to stock up.

It’s still Randalls, so don’t get distracted and do all your shopping there, but I’ll be getting noodles, tomatoes and tuna. Eldest will also require brownie mix.

Large Image

Happy shopping everyone. If you’ve got suggestions, or find great items, let me know here, or on Facebook or Twitter. 

Cheep Cheep!

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s