This week’s silly thing is more along the lines of silly-surprising than silly-goofy. The many grocery options we’ve got are the reason I started this project. There are a lot of things people consider when shopping–organic, free-range, local, cheapest, dye-free, wheat-free, fair-trade, responsibly farmed…it’s a statistics project of its own for every family.
Today, I present affordable organic meat, courtesy of Trader Joe’s. Yes, I post about cheaper chicken legs all the time. Legs or thighs are half this cost at HEB every other week. But if this is an issue that you care about, and your budget can swing it, Trader Joe’s has certified organic chicken legs for $1.99/lb.
My general meat price is $2/lb. If you’re a meat product, and cost less than that, I’m considering buying you. This is sometimes good (yay freezer full of pork loin!) and sometimes doesn’t work out (pig ears, what should I do with you? and sweetbreads: you scare me), but it’s the point I feel good about stocking up on meat.
Trader Joe’s has organic chicken legs, not on special, but always available at what I think of as my ‘stock up’ meat price. It’s true, my stock up price for chicken legs is the Fiesta 49c/lb sacks. I have to process those though, by removing the back bits and portioning out, which takes a fair amount of work. I do get stock out of the deal, but I know damn well those chickens aren’t living well. So this price interests me. It’s my meat price, but it’s 4x what I pay for that cut.
I’ve started buying more organic fruits and vegetables when they’re on sale based on the Dirty Dozen, and maybe my budget can take this cheap organic into account, also. I’m glad TJ’s is offering it.
Are you an organic meat buyer? I’d love to hear about what your price points are.
Cheep Cheep!



These products range from almond butter to granola bars, vitamins to frozen vegetables. Even organic milk! So this is a pretty broad sale.
h this recipe immediately cracked me up. Knock-off Goldfish, knock-off Ritz Bits sandwiches, knock-off Cheerios….this looks like a kid went into the pantry and decided he’s just gonna eat it ALL.



can bring to your home is right here. 10 stems of daffodils for $1.49. That’s the kind of treat CheepieAustin can get behind! So go get some, and put them not just in the usual spots, but put a couple in the kitchen, a little vase on your desk, and just generally enjoy them. It’s not every day that $3 will get you 20 flowers!
It’s so supercute that I”m clearly buying one if they’re still in the store when I get there.